ZAJMUJE SIę CHORYMI NA RAKA. MóWI, JAKICH PRODUKTóW UNIKAć JAK OGNIA

Dietetyczka specjalizująca się w opiece nad pacjentami z nowotworem ujawniła wskazówki dotyczące diety, które zmniejszają ryzyko nawrotu choroby. Wymieniła produkty, które nie powinny znaleźć się w jadłospisie chorych na raka, podkreślając, że zasady mogą być stosowane również przez zdrowe osoby.

Nadmiar suplementów

Nichole Andrews to dyplomowana dietetyczka z Waszyngtonu, która regularnie udziela się w mediach społecznościowych. Kobieta poruszyła ostatnio temat diety osób z przeszłością onkologiczną, które szczególnie powinny zwracać uwagę na to, co jedzą.

Prawie sześciu na dziesięciu Amerykanów przyjmuje suplementy, Andrews zasugerowała jednak, że większość ludzi nie musi tego robić, ponieważ dostarcza odpowiednią ilość witamin wraz z pożywieniem.

- Suplementy mogą zwiększać ryzyko raka ze względu na wysokie dawki składników odżywczych, przekraczające 200 procent dziennego zapotrzebowania - ostrzegła.

Duże dawki witaminy B3 powiązano z wyższym ryzykiem raka mózgu, a nadmiar witamin C i E z szybszym wzrostem nowotworów. Andrews zaleca, aby stosować suplementy w momencie, gdy badania krwi ujawnią niedobór składników odżywczych.

Alkohol i mięso na cenzurowanym

Amerykanie wypijają średnio około czterech napojów alkoholowych tygodniowo, a jeden na pięciu upija się raz w miesiącu lub spożywa powyżej pięciu drinków w czasie jednego wieczoru. Badania wykazały, że picie alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi, wątroby, gardła i jamy ustnej.

Wędliny, bekon, hot dogi, a nawet prosciutto często zawierają dodatek azotanów i azotynów, dzięki którym dłużej zachowują świeżość.

Jednak naukowcy odkryli, że substancje te reagują w organizmie, tworząc związki, które, jak udowodniono, powodują raka u zwierząt.

Poprzednie badania ostrzegały, że spożywanie zaledwie 50 gramów przetworzonego mięsa dziennie, czyli dwóch plasterków szynki, zwiększa ryzyko raka okrężnicy o 50 proc.

Dietetyczka zwraca również uwagę na szkodliwość diety ketogenicznej.

- Nasze ciała są zbudowane tak, aby 50 proc. spożywanych przez nas kalorii pochodziło z węglowodanów, ponieważ są to preferowane przez nasz organizm źródła energii - wyjaśnia.

Nichole Andrews przestrzega też przed wysokobiałkowymi słodyczami. - Jeśli chcesz pączka, zjedz pączka. Ale nie myśl, że jest lepszym wyborem, bo ma białko - mówi dietetyczka.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Antyrakowa lista. Tak zmniejszysz ryzyko nowotworu nawet o 30 proc.

Zobacz także:

Była wciąż zmęczona, lekarz mówił, że to przez anemię. Zmarła z powodu rzadkiego nowotworu

Zobacz także:

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu

Czytaj także:

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym. Co spożywać? Jakich produktów unikać?

Suszone śliwki zmniejszają ryzyko raka jelita grubego

Tłuszcze roślinne – które są najzdrowsze, a jakich unikać?

2024-04-23T15:29:56Z dg43tfdfdgfd